امروز

[ English ] یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

مدیر گروه

دکتر شهناز فتحی
استادیار
دکترای باغبانی – فیزیولوژی و اصلاح

معرفی گروه

فعالیتهای آموزشی و پژوهشی گروه گیاهان دارویی و معطر مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب از سال 1386 با پذیرش دانشجو در رشته تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر در مقطع کاردانی آغاز و در سال 1391 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی تولیدات گیاهی-گیاهان دارویی و معطر ادامه یافت. از سال 1397 رشته مهندسی تولیدات گیاهی به رشته علوم و مهندسی باغبانی تغییر نام داد. از سال 1395 با راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم و مهندسی باغبانی-گرایش گیاهان دارویی و معطر فصل جدیدی از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در گروه گیاهان دارویی و معطر و باغبانی مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب شکل گرفت.

هم اکنون این گروه با پذیرش دانشجو در سه رشته کاردانی تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر، کارشناسی علوم و مهندسی باغبانی و کارشناسی ارشد علوم و مهندسی باغبانی-گرایش گیاهان دارویی، نقش مهمی را در آموزش و انجام تحقیقات علمی و کاربردی در حوزه باغبانی و گیاهان دارویی و معطر در منطقه ایفا می­کند. وجود اعضای هیات علمی جوان با توانمندی های علمی در گرایشهای مختلف، امکانات آزمایشگاهی، مزارع و گلخانه های تحقیقاتی طیف گسترده ای از فعالیت های آموزشی و پژوهشی را در زمینه های مختلف کشاورزی موجب شده است.

علاوه بر رسالت آموزشی و پژوهشی، این مرکز امیدوار است با شناخت از پهنه وسیع استان و منطقه و درک مزیت های نسبی آن قادر باشد با مطالعه دقیق تر آنها به منظور پی بردن به ارزش های دارویی و شناسایی ژرم پلاسم های گیاهان دارویی بومی استان، عملیات اصلاحی و به زراعی و اهلی کردن آن، زمینه کشت و پرورش گیاهان دارویی را در سطح وسیع در استان امکان پذیر سازد تا با ارائه خدمات فنی مهندسی و ارتقا عملیات اگروتکنیکی الگوی های نوینی از توسعه و تولید در بخش کشاورزی را با هدف و دستیابی به اشتغال و درآمد زایی برای فارغ التحصیلان این رشته و کشاورزان منطقه فراهم نماید. همچنین این گروه امیدوار است با انجام پژوهش‌های کاربردی در زمینه‌های فراوری محصولات گیاهان دارویی و معطر، عصاره گیری، اسانس گیری و استخراج و خالص‌سازی مواد مؤثره این گیاهان نقش مهمی در تربیت جوانان کارآفرین برای ورد به بازار مهم این محصولات ایفا نماید.

 

رشته های فعال گروه:

کاردانی تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر (پذیرش بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش)

کاردانی به کارشناسی (کارشناسی ناپیوسته) تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر (پذیرش بدون آزمون از طریق سازمان سنجش)

کارشناسی علوم و مهندسی باغبانی (پذیرش بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش)

کارشناسی ارشد علوم و مهندسی باغبانی-گرایش گیاهان دارویی (پذیرش با آزمون کارشناسی ارشد از طریق سازمان سنجش)

کارشناسی ارشد فیتوشیمی

 

دریافت تصاویر بیشتر

اعضای هیأت علمی