امروز

[ English ] پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

معرفی گروه

مهندسی معدن (Mining engineering) به عنوان نخستین رشته مهندسی آکادمیک تاریخ برای اولین بار در انگلستان پایه‌گذاری شده‌است.

مهندسی معدن  مجموعه‌ای از علوم و فنونی است که از اکتشاف یک کانسار (مواد معدنی با ارزش) آغاز و تا فرآوری آن ادامه پیدا می‌کند. همانطور که از نام رشته مهندسی معدن برمی آید، رشته مهندسی معدن مجموعه ای از دانش‌ها است که ناظر به همه بخش‌های کار در معدن شامل جستجو، اکتشاف، تاسیس معدن، استخراج، تهیه و فرآوری مواد معدنی می شود.

اولین قدم بر عهده مهندسین معدن با گرایش اکتشاف است که با بهره گیری از دانش تخصصی خود مناطق مستعدی را که دارای پتانسیل برای استخراج هستند را شناسایی می‌کنند؛ این بخش از مهندسی معدن نیاز به عملیات میدانی دارد.

پس از مطالعات امکان‌سنجی و اقتصادی بیشتر اگر امکان استخراج معدن فراهم باشد برای استخراج ماده معدنی مهندسین معدن با گرایش استخراج اقدام به طراحی معدن می‌کنند و همواره باید بتوانند بین طراحی ایمن و پایدار از یک طرف و اقتصادی بودن آن از طرف دیگر یک تعادل بهینه ایجاد بکنند که خود بسیار حساس‌ است و شکست یا پیروزی یک معدن را تعیین می‌کند.

ماده معدنی پس از استخراج وارد کارخانه فرآوری می‌گردد تا عیار و خلوص آن افزایش یابد. طراحی کارخانه فرآوری و سیستم‌های خردایش(خردکردن) برعهده مهندسین معدن با گرایش فرآوری مواد معدنی است.

 امروزه با گسترش تکنولوژی و صنعت نیاز به مواد استراتژیک معدنی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و این موضوع نیاز به طراحی معادن بزرگتر و عمیق‌تر را بیشتر می‌کند که با بزرگتر شدن معادن پیچیدگی‌های مهندسی و طراحی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد  و مهندسین معدن در تمام مراحل عمر یک معدن همواره با چالش‌های فنی و مهندسی از یک طرف و چالش‌های اقتصادی از طرف دیگر روبه‌رو هستند.

مبنای اصلی تولید و توسعه صنعتی، مواد معدنی است. صنایع معدنی پس از صنعت نفت و گاز یک چهارم اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد و با توجه به سیاست‌های توسعه‌ای دولت‌ها در این زمینه و برنامه‌ریزی برای افزایش صادرات غیرنفتی، صنعت معدنکاری به یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی کشور تبدیل شده است.

گروه مهندسی معدن مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب از سال 1388 با پرورش دانشجویان با گرایش استخراج شروع بکار کرده است و دانشجویان این مرکز از سال 1388  تا ا کنون رتیه های برتر کنکور کارشناسی ارشد مهندسی معدن را بخود اختصاص داده است.

 

                                                                            دریافت تصاویر بیشتر